Selajvalust vabaks

 

Enamjaolt kõik inimesed on tundnud seljavalu, kel korraks, kel krooniline. Seljavalul on väga palju erinevaid põhjuseid ja nii palju kui on põhjuseid on ka võimalusi end aidata. Peamine seljavalu koht on alaselg ja seda mitmetel erinevatel, kuid laialt levinud põhjustel. Tihti on peamised põhjused ülekoormus, valed liikumis- ja töövõtted, lihaste düsbalanss, põletik.
                                                                                                                                                                Kuidas siis selga üle koormatakse?

Üks võimalusi on ülekaal, nt meestel kel on tekkinud kõhuke ette on kõhulihas nõrgem ja tavaliselt seljalihased ei jaksa kogu kõhu tööd ära teha, seal võtavad  koormuse üle tuharalihased ja teevad nii palju kui suutelised on. Kõht muudab rühi valeks justkui "rebides" keha ette ja selga nõgusse, nõgus selg tekitab surve lülide vahelistele diskidele, selgrool tänu valele asendile enam tugevust ei ole ja järsem liigutus, kukkumine vm võib tekitada diski prolapsi. Kui prolapsi ei ole siis siiski pidev surve diskidele ja selgroole annab surve ka sealt väljuvatele närvidele ning koos sellega tekib palju ebameeldivaid aistingud nagu tundetus või tuim valu jalas, tuim valu tuharas. Suurt tähelepanu peab pöörama olukorrale, kui jalg muutub tundetuks. 

Alati ei ole muidugi põhjus ülekaalus: valed liikumisharjumused, asjade tõstmine kummargilt maast, pikad päevad istudes, vähene või ühekülgne liikuvus, lihaste tugevuse erinevus nt treenimata kõhulihas või seljalihas sunnib teisi lihaseid ebaproportsionaalselt palju tööle ja ülekoormusest tingituna tekib valu koormatud piirkonda.

Mida eelnevatel puhkudel teha?

Igasuguse tundetuse puhul tuleks pöörduda kiiremas korras arstile.
Valu tähendab tavaliselt põletikku või häiret ja annab märku, et midagi tuleb muuta, kuid tundetus on suurem ohumärk, see näitab, et info ja impulsside liikumine närvidest on häiritud.

Tuvipoos

Ülekaaluga seotud seljavalu puhul tuleb hakata jälgima kaalu ja tugevdama kõhulihaseid, et aidata kehas teisi lihaseid ning päästa need ülekoormusest.
Alaselja valude puhul on suureks päästjaks võimelmine. Palju tuleb kliente, kes loodavad ainult terapeudi heale massaažile ja töövõtetele, kuid terapeudi töö hõlmab vaid 30% võimalikust. Naasmine igapäevaellu toob tagasi vanad harjumused ja nullib tehtu kiirelt. Koostöös peitub võti!
Mõistlik oleks selga venitada ja teha harjutusi, mis vabastavad alaselga pingest ja tasakaalustavad keha lihassüsteemi.

Tuvipoos valutava põlve korral

Alaselja valu korral on hea venitus tuvipoos: pildid üleval ja vasakul. Valusa põlve korral tuleks midagi panna jala alla, et vähendada pinget põlves. Kõikide harjutuste tegemisel tuleb jälgida, et ei ületataks valu piiri, kuid samas peab kehal olema alati väljakutse ehk siis väike valu on lubatud, nii saab toimuda muutus.

ettepainutus                kassiküür,             lapsepoos
               tuvipoos,              allapoole vaatav koer,        ülespoole vaatav koer
Plank

Alaseja valude puhul on ka teisi harjutusi, nagu kassiküür, allapidi vaatav koer, ülespidi vaatav koer, ettepainutus jne. Kõik need harjutused venitavad ja tugevdavad alaselga. Lihaste toonuse tõstmiseks tuleks teha ka planku.

Lisaks võiks määrida valutavat kohta ja pinges lihaseid mingi spordisalviga. Minu isiklik lemmik on FIT balm, kuid igaüks leiab kindlasti endale oma.
Ja samal ajal kui oled ise ohjad enda kätte võtnud võiks siiski lasta mõnel terapeudil end üle vaadata ja lasta kord nädalas teha ka massaaž, see parandab verevarustust, lõõgastab lihaseid 

Valida tuleks teraapiline massaaži selleston  suur abi seljavaludest vabanemiseks. Lisaks võib kasutada ka eeterlikke õlisid lihaspingete ja valude korral on hea abimees must kuusk, seda tasub mõned tilgad lisada baasõlisse ja kasutada massaažil või siis aeg ajalt hõõruda lihaspinges olevaid kohti.

Maavägistes on võimalik valida nüüd ka suurem hulk erinevaid teraapilisi massaaže sõltuvalt sellest kas meeldib tugev töötlus läbi riiete, või meeldib laual õliga massaaž või hoopiski on soov saada rohkem venitusi. Et täpsemalt teada, mida sul vaja on ja kogu selja valuravi komplektina saada: massaaž, harjutused, valuvaigistavad ja põletikku alandavad määrded soovitused igapäevaseks liikumiseks jne helista meie infotelefonil küsi nõu ja broneeri aeg 6006651